header

Cesta k textu na webu --> www.adeptts.cz »  Energie »  Kontakt na experty

Kontakt na experty

pro obnovitelné zdroje energie

předchozí osoba     zpět na výpis    další osoba

Mgr. Vojtěch Klusák, Ph.D.

vědecký pracovník Ústavu Maxe Plancka pro Chemickou ekologii (Německo), specialista na biomasu/biouhel

 email  vojtaklusak@volny.cz

telefon +420 777 661 309

Vzdělání: Přírodovědecká fakulta University Karlovy v Praze (1997-2002); M.Sc. studium na Katedře fyzikální a makromolekulární chemie; doktorské studium (Ph.D.) na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze, obor Fyzikální chemie (2003-2010)

Praxe: vědecký pracovník na Ústavu organické chemie a biochemie, Praha (2003-2010), Vědecký pracovník na Ústavu Maxe Plancka pro Chemickou ekologii, Jena, Německo (2010)
Využití biomasy pro výrobu biouhlu (produkt rozkladu biomasy vlivem dostatečně vysoké teploty za malého nebo žádného přístupu vzduchu-zahrnuje i dřevěné uhlí), využití biouhlu pro vylepšení půdních vlastností. Podstata Terra Preta (antropogenní černozem, kdysi vytvořena vymizelou kulturou jihoamerických indiánů, dodnes nadmíru úrodná), a technologie vedoucí k jejímu vytváření. V současnosti také hledání vhodné kombinace subjektů pro výzkum a vývoj v tomto oboru u nás.

Související aktivity:

  • UK Biochar Conference, Rothamsted, duben 2010
  • Terra preta sanitation workshop, využití biouhlu při zpracování bio-odpadu včetně fekálií (Institute of Wastewater Management and Water Protection, of the Hamburg University of Technology /TUHH/), září 2010

 

Studie a postupy na webu

Obnovitelné zdroje energie:

  • Strategie udržitelného hospodaření s půdou a palivovým dřívím v rozvojových zemích